Jeśli temperatura na zewnątrz w środku dnia wzrasta do 30 stopni lub więcej, a wieczorem nie ma znacznego ochłodzenia, to otwarte okno w nocy często nie wystarcza, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na komfortowym poziomie. Skutkiem tego są zaburzenia snu, problemy z krążeniem i koncentracją. Zarówno w domu, jak i w biurze coraz częściej montowane są klimatyzatory. Co warto wiedzieć o montażu klimatyzacji? Czy warto zrobić to samodzielnie, a może z pomocą profesjonalisty?
Montaż klimatyzacji – od czego zacząć?
To, jak uciążliwa będzie instalacja klimatyzacji, zależy od wybranego systemu. Rozróżnia się klimatyzatory z przewodem wywiewnym lub bez niego oraz klimatyzatory z jednostką zewnętrzną, lub bez niej. Mobilny klimatyzator jest modelem, który można umieścić w każdym pokoju bez instalacji wstępnej. Osoby, które oczekują dobrego chłodzenia, powinny jednak rozważyć inwestycję w system split lub multisplit. Do jednostki zewnętrznej podłącza się jedno urządzenie wewnętrzne (klimatyzacja typu split) lub kilka (klimatyzacja typu multisplit). Wymiennik ciepła montowany we wnętrzu jest połączony przewodem czynnika chłodniczego ze sprężarką, która jest montowana na zewnątrz. Przy wariancie split lub multisplit, oprócz montażu urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, konieczne jest również ułożenie przewodu płynu chłodzącego i kabli zasilających, i przygotowanie otworów ściennych.
Przeczytaj również: Układy split, multisplit i VRF – czym się różnią?
Montaż klimatyzacji przez firmę
Montaż lub modernizacja klimatyzacji to rutynowa czynność dla profesjonalistów. Instalację klimatyzacji wykonuje się w ciągu jednego dnia, a zwykle wystarczy kilka godzin. Nie zaleca się samodzielnej instalacji, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą wpłynąć na wydajność klimatyzatora. Należy również zwrócić uwagę na możliwość wykonania wiercenia i otworów na ścianie lub suficie.
Czy montaż klimatyzacji można wykonać samodzielnie?
Montaż klimatyzacji wymaga nie tylko umiejętności, ale także dużej wiedzy na temat urządzeń klimatyzacyjnych. Eksperci z tej dziedziny wiedzą, gdzie najlepiej zamontować wymiennik ciepła i sprężarkę. Wymagane obciążenie chłodnicze oblicza się na podstawie wielkości pomieszczenia, wysokości do sufitu, liczby okien, izolacji, nasłonecznienia i innych ważnych czynników. Istotnym elementem jest również liczba osób, które przebywają w pomieszczeniu. Specjalista decyduje, w którym miejscu należy zamontować jednostkę wewnętrzną, aby całe pomieszczenie było skutecznie chłodzone, a jednocześnie uniknąć nieprzyjemnego przeciągu powietrza. Dlatego, jeśli ktoś nie zna się na tych parametrach, to najlepiej jest zatrudnić fachowców, którzy zrobią to szybko i profesjonalnie.
Prawidłowy montaż klimatyzacji to odpowiednia wydajność chłodzenia
Oprócz wymogów prawnych, które muszą być spełnione podczas montażu klimatyzatora, nie należy zapominać o aspekcie konserwacji. Klimatyzator powinien być zainstalowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w taki sposób, aby był łatwo dostępny podczas corocznej konserwacji. Pozwala to zaoszczędzić na naprawach oraz wydłużyć żywotność sprzętu.